Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu
Başkan

Federasyon Başkanı

Ufuk ARMAN

1967 yılında Ankara’da doğdu, evli ve bir çocuk sahibidir.

1991 yılında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünden mezun oldu ve aynı yıl Beden Eğitimi Öğretmeni olarak meslek hayatına başladı.

Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde Sportif Eğitim Uzmanı olarak bir çok projede önemli görevler üstlenen Ufuk Arman, 17 branşta faaliyet göstermekte olan Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezleri Koordinatörlüğünü de yürütmektedir. 

Spor hayatına 13 yaşında Atıcılık ile başlamıştır. Atıcılık branşında 1980-1994 yılları arasında Havalı Tüfek ve Küçük Çap Tüfek disiplinlerinde, 1997-2001 yılları arasında Skeet disiplininde faal sporculuk yapmıştır. Faal sporculuğu süresince ülkemizi 54 kez Milli takımda temsil etmiş ve 28 Türkiye rekorunun sahibi olmuştur.

Diğer başarıları arasında, yarıştığı yıllar içinde defalarca kazandığı Türkiye Şampiyonlukları ve 1987 yılında Havalı Tüfek dalında Balkan Rekoru kırarak ülkemize bu dalda ilk kez kazandırdığı Balkan Şampiyonluğu sayılabilir.

Atıcılık sporunda; Milli takım Antrenörlüğü, Federasyon Genel Sekreterliği, Hakemlik, İl Temsilciliği, Teknik Kurul ve Eğitim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Kendisi de 3. Kademe atıcılık antrenörü olan Ufuk Arman 1993 yılından beri Federasyon tarafından açılan çeşitli kademelerdeki antrenör kurslarında kurs öğretmenliği yapmıştır.

1998 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Atıcılığa Başlarken” adlı kendisine ait kitabı bulunmaktadır.